Czy refurbished to to samo co używane?

Internet zmienił nie tylko sposób w jaki kupujemy nowy sprzęt i produkty w internecie, ale pozwolił też w inny sposób realizować kupno używanego sprzętu. Kiedyś w czasach rozwijających się serwisów aukcyjnych używane rzeczy wiązały się z ryzykiem. Teraz, jest to juz nasza codzienność. Z kolei od kilku lat na popularności zyskuje tzw. sprzęt refurbished. Przyjrzyjmy się temu co to jest.

refurbished

Co to jest refurbished?

Z angielskiego oznacza to “odnowiony”. Czym w takim razie ma być sprzęt odnowiony?

Upraszczając, jest to używany sprzęt, który został poddany renowacji, odświeżeniu i bardzo często, zapewnieniu przez producenta, że jest on sprawny. To oznacza, że kupujący nabywa towar po renowacji oraz z gwarancją producenta, że nadal jest sprawny. Kupno takiego sprzętu jest mniejszym wydatkiem niż jego nowy odpowiednik, a dodatkowo zyskujemy poświadczenie producenta, że jeszcze posłuży nam znaczny czas.

W takim razie, które firmy oferują produkty refurbished?

Apple

Apple od wielu lat już oferuje swoją linię iPhone’ów, iPadów oraz Macbooków w formie refurbished. Szczególnie w przypadku firmy z jabuszkiem, wielu konsumentów uzna to za bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż takie produkty są blisko 30-40% tańsze w porównaniu do nowych. Dodatkowo, nabywca może liczyć na pakiet Apple Care, przedłużenie gwarancji. itd. Mimo coraz większej ilości produktów Apple dostępnych w polsce (kto z Was jeszcze pamięta przywożenie Mac’ów z zagranicy?) nadal nie są to zakupy na każdą kieszeń, w związku z czym, Apple refurbished jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy niekoniecznie widzą sens w wydawaniu znacznych pieniędzy za nietknięty sprzęt.

Cisco

Kolejny przykład ma bardziej zastosowanie w świecie przedsiębiorcy niż konsumenta, ale nadal jest to bardzo ważny przykład. Mianowicie, chodzi tutaj o sprzęt sieciowy dla firm jak np. routery, modemy, swithce, telefony VoIP i inne peryferia. Są już firmy, które profesjonalnie zajmują się odnawianiem sprzętu i pomagają firmom w instalacji, serwisowaniu oraz doborze – jak chociażby refurbished Cisco. Jest to o tyle dobre rozwiązanie dla firm, że tańsze a zarazem przyjaźniejsze dla środowiska, bo raz kupiony sprzęt nie trafia do bardzo skomplikowanego i energochłonnego recyklingu, ale zyskuje jeszcze jedno życie.

Amazon

Imperium Jeffa Bezosa wyróżnia się nie tylko coraz to nowszymy branżami jak np. Amazon Freight lub Amazon Web Services, ale nawet w domenie e-commerce jest nadal innowatorem. Amazon już jakiś czas temu wprowadził własną linie produktów Certified Refurbished, którymi obejmuje praktycznie dowolną linie sprzętu elektronicznego. Oznacza to w praktyce tyle, że smartfony, laptopy itd są objęte specjalnym certyfikatem świadczącym o dobrym stanie danego produktu jak i dodatkowej gwarancji, której konsument by nie uświadczył kupując typowo używany sprzęd od osoby fizycznej.

Samochody osobowe

Tak, i wcale nie mówimy tutaj o używkach, które właściciel komisu uznaje za “ledwo jeżdzone”. Są dealerzy samochodowi, którzy również sprzedają używane modele swojej marki, ale dodatkowo zadbane w autoryzowanym serwisie. Chyba każdy z nas juz wie, że nowy samochód traci blisko 50% na wartości już momencie, kiedy nim wyjeżdżamy z salonu. Nikogo więc nie dziwi fakt, że konsumenci coraz częściej podważają konieczność kupowania samochodu prosto z salonu.

Znacie jakieś inne przykłady firm oferujące produkty refurbished? A może ktoś z Was jest już posiadaczem takiego produktu i chciałby się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Jak zwykle, zapraszamy Was serdecznie do komentowania.

Do nastepnego!

Aktualności Poradniki