Co warto wiedzieć o kartach SIM?

Karta SIM definiowana jest jako moduł identyfikacji abonenta, którego głównym celem jest umożliwienie użytkownikowi dostępu do sieci. Obecnie dostępne są trzy rodzaje kart SIM, czyli mini, micro i nano.

Co warto wiedzieć o kartach SIM?

Historia kart SIM

Przez ostatnie dwie dekady w telefonach zmieniło się praktycznie wszystko: od ekranu przez baterię aż po wszelkie podzespoły. Jedna rzecz pozostała jednak niezmienna praktycznie od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku – karta SIM. Pierwsza taka karta powstała w 1991 roku i była ona wielkości obecnych kart kredytowych. W środku plastikowej karty znajdował się procesor, układ szyfrujący, a także pamięć RAM i ROM. Obecnie karty SIM wciąż wydawane są w dużym formacie, przypominających wielkością kartę kredytową, czyli jako USIM. Dzięki temu z dużego prostokąta można wyłamać mniejsze karty, odpowiednie dla swojego telefonu (więcej o tym rozwiązaniu przeczytasz tutaj: https://virginmobile.pl/blog/karta_sim). Wraz z postępem technologicznym karty SIM oczywiście się zmieniały i powstały trzy ich rodzaje. Na każdej karcie SIM znajduje się pozłacane pole, czyli specjalne styki umożliwiające połączenie karty z telefonem użytkownika. Warto zaznaczyć, że telefon bez karty SIM jest praktycznie bezużyteczny, ponieważ możliwe jest tylko wykonywanie połączeń alarmowych.

Rodzaje kart SIM

Obecnie w telefonach używa się jednej z trzech poniższych rodzajów kart SIM:

  • karta Mini SIM, o wymiarach 25 mm x 15 mm x 0,76 mm, która powstała w 1996 roku i przez około 10 lat była wykorzystywana we wszystkich telefonach komórkowych,
  • karta Micro SIM o wymiarach 15 mm x 12 mm x 0,76 mm, która została wyprodukowana w 2003 roku, jednak zastosowano ją dopiero w 2010 roku w iPhone 4,
  • karta Nano SIM o wymiarach 12,3 mm x 8,8 mm x 0,76 mm, wyprodukowana w 2012 roku i zastosowana w praktyce w iPhone 5.

Co ciekawe, to właśnie w smartfonach marki Apple jako pierwsze pojawiły się karty Micro SIM oraz Nano SIM. 

Producenci smartfonów dążą do tego, aby karty SIM były jak najmniejsze. Dzięki temu pojawia się miejsce do zmieszczenia pozostałych podzespołów, na przykład wstawienie większej baterii. Z drugiej strony, smartfony cały czas są coraz większe, a przede wszystkim ich ekrany. Im większy ekran i procesor, tym większe zapotrzebowanie smartfona na energię. Właśnie dlatego możliwe jest zmniejszenie karty SIM i „zaoszczędzenie” trochę miejsca na inne podzespoły. Warto zaznaczyć, że przyszłością telefonii komórkowej są karty e-SIM, które są umieszczane na płycie głównej telefonu. Oznacza to, że karty staną się wirtualne i nie będzie konieczności umieszczania kart w formie fizycznej w smartfonie. Obecnie zdecydowanie najbardziej praktycznym rozwiązaniem są karty SIM 3 w 1, w formie USIM. Dzięki temu można z jednej, plastikowej karty wyłamać mniejsze elementy. Warto pamiętać o tym, że na rynku dostępne są także specjalne adaptery, które umożliwiają zmianę rozmiaru karty SIM z mniejszego na większy. 

Aktualności Poradniki telekomunikacja