Co potrafią zhakować etiopskie dzieci ?

Załóżmy, że tysiąc tabletów Motorola Zoom trafi do dzieci w Etiopii, które dodatkowo nigdy nie widziały pisanego słowa ? Jak myślicie, co się stanie ? Sprawdźcie.

Okazuje się, że w ciągu 5-ciu miesięcy nie tylko nauczą się języka angielskiego ale także złamią zabezpieczenia systemu operacyjnego.

Projekt OLPC (ang. One laptop per child) ma na celu dostarczanie nowych technologii do tych miejsc, gdzie dzieci mają dostęp do edukacji w ograniczonym stopniu albo w ogóle jej nie mają.

Ostatnio przeprowadzono pewien eksperyment. Do tej pory, komputery docierały tylko i wyłącznie do szkół, gdzie nauczyciel mógł podpowiedzieć jak rozpocząć naukę z urządzeniem. Tym razem, w ramach projektu OLPC, zapakowane komputery dostarczono do jednej z wiosek z Etiopii. Co ciekawe, do urządzeń nie dołączone żadnej instrukcji oraz nie powiedziano co jest w pudełkach.

Do eksperymentu wybrano wioskę, gdzie dzieci i dorośli nigdy nie widzieli pisanego słowa. Nie ma tam znaków drogowych, książek czy nazw ulic.

Co się stało gdy paczki dostarczono do wioski ? Początkowo wszyscy myśleli, że dzieci zamiast rozpakowywać pudełka, zaczną nimi grać w piłkę nożną. Pomylili się. W ciągu 4-ech minut komputer nie tylko został odpakowany ale także włączony. W ciągu 5-ciu kolejnych dni, dzieci opanowały już użytkowanie 47-miu aplikacji. Po dwóch tygodniach dzieci śpiewały już w języku angielskim piosenkę “ABC”. I teraz najlepsze, po 5-ciu miesiącach dzieci złamały zabezpieczenia systemu Android.

Co o tym sądzicie ? A może to Android jest tak przyjazny dla użytkownika, że nauka sama przychodzi do głowy ?

Aktualności Android Bezpieczeństwo