Ciekawy projekt z wykorzystaniem Arduino

Ostatnio znalazłem w Internecie opis ciekawego projektu z wykorzystaniem Arduino. Dla wyjaśnienia, Arduino to platforma jedno-płytkowa dla systemów wbudowanych.  Projekt, który zwrócił moją uwagę to elektroniczny owad.

Projekt zasługuje również na uwagę ze względu na to, jak mało zasobów potrzeba aby stworzyć taki ciekawy pomysł. Mianowicie, owad został stworzony tylko przez dwóch inżynierów w małym pomieszczeniu. Pomysłodawcą i założycielem firmy Centeye jest Geoffrey Barrows.

Produkty Centeye są tanie i proste do wytwarzania dzięki nieskomplikowanym oczom owadów – potrafią “zobaczyć” tylko kilka tysięcy pikseli. Ponadto Centeye właśnie opublikował kod źródłowy projektu – Ardueye. Jest to platforma oparta na Arduino z wbudowaną kamerą.

Produkt finalny – elektroniczny owad – jest całkiem udany. Małe “śmigłowce” potrafią zawisnąć nieruchomo w powietrzu oraz z powodzeniem omijać przeszkody. Zapraszam do obejrzenia poniższego filmu, prezentującego możliwości projektu.

 

Firma Centeye ma podpisany kontrakt z DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych). Jednak są plany komercjalizacji pomysłu.

Taki projekt jest przykładem na to, jak w tani i prosty sposób można stworzyć coś fajnego.

Elektronika embedded Programowanie