Blockchain szansą na ekologię i rozwój biznesu

Blockchain to rozproszona baza danych, której można używać do przechowywania dowolnego typu danych i jest niezmienna, co oznacza, że nie można jej zmienić. Dla firm to dobry sposób na śledzenie swoich danych i upewnienie się, że nie są one modyfikowane. Niektóre znane przypadki użycia łańcucha bloków to:

– Śledzenie łańcucha dostaw surowców i produktów

– Śledzenie emisji dwutlenku węgla ze źródeł takich jak fabryki czy transport

– Śledzenie, ile energii zużyto do produkcji różnych towarów

Blockchain szansą na ekologię i rozwój biznesu

Jak można wykorzystać blockchain w ekologii?

Blockchain może pomóc firmom zmniejszyć ich ślad węglowy i zapewnić, że ich łańcuch dostaw jest jak najbardziej ekologiczny. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest posiadanie łańcucha bloków dla każdego produktu, gdy jest on wytwarzany. Następnie, gdy produkt zostanie sprzedany, warto posiadać inny blockchain dla surowców i inny dla gotowego produktu. Blockchain pomaga również firmom dokładnie wiedzieć, z jakimi fabrykami współpracują, a także dokąd faktycznie podróżują ich produkty. Blockchain to także sposób, w jaki konsumenci i przedsiębiorstwa mogą śledzić wpływ określonych produktów, takich jak odzież, na środowisko. Konsumenci mogą przejść przez stronę internetową i wprowadzić ślad węglowy produktu, który uwzględniałby takie rzeczy jak transport, produkcja i inne czynniki zewnętrzne . Ponadto firmy mogą również korzystać z tej witryny, aby upewnić się, że ich łańcuchy dostaw są jak najbardziej ekologiczne i tworzą produkty bardziej przyjazne dla środowiska. Dobrym tego przykładem jest nowa linia „czystej bawełny” firmy odzieżowej Patagonia.

Zużycie energii blockchainu

Bitcoin jest ciągle atakowany ze względu na wysokie zużycie energii. Główną krytyką są nagłówki wskazujące, że zużycie energii elektrycznej przez Bitcoina można porównać do całkowitego zużycia w danym kraju. Porównania są przydatne, ale mogą nie mieć przełożenia na realia. Sieć Bitcoina zużywa tyle energii elektrycznej, co niewielki kraj lub znacznie mniej niż ułamek amerykańskiego budżetu energetycznego. Czy to dużo? To zależy jak na to spojrzymy. Inną, często używaną krytyką jest to, że zużycie energii elektrycznej przez najważniejszą kryptowalutę rośnie tak szybko, że sama emisja nowych Bitcoinów mogłaby spowodować globalne ocieplenie powyżej 2°C lub pochłonąć całą światową energię do 2020 roku. Nie zauważyliśmy jednak, aby ta druga przepowiednia się sprawdziła. Czemu? Po pierwsze, tak jak większość technologii sieciowych, Bitcoin podąża za krzywą adopcji zdefiniowaną jako „krzywa S”. Gwałtowny, wykładniczy wzrost w pierwszej połowie krzywej znacząco spowalnia w drugiej połowie. Po drugie, duży i przewidywalny wzrost wydajności komputerów będzie nadal obniżać koszty energii obliczeniowej, nawet gdy wzrost Bitcoina będzie spowalniał. Po trzecie, to tylko przewidywania, które nie uwzględniają ewoluującej mieszanki energetycznej Bitcoina.

Dlaczego Bitcoin jest ważny dla energii odnawialnej?

Bitcoin zmienił zasady gry w zakresie energii odnawialnej. Technologia blockchain umożliwiła stworzenie Bitcoina i innych kryptowalut, które są zbudowane w zdecentralizowanej sieci peer-to-peer. Bitcoin jest ważny dla energii odnawialnej, ponieważ może być używany jako alternatywa dla tradycyjnych walut i nie jest regulowany przez żaden bank centralny. Można go również wykorzystać do zakupu paneli słonecznych lub turbin wiatrowych, które następnie wytwarzają więcej energii dla sieci. Technologia blockchain jest w tym momencie daleka od ideału pod względem zrównoważenia środowiskowego. Jeżeli utrzyma trend wzrostowy, będzie nie tylko dobrym przykładem, ale także czynnikiem umożliwiającym zrównoważenie środowiskowe.

Artykuł powstał przy współpracy z Blockchain Ventures Hub

Aktualności Internet