Bitcoin – bezpieczeństwo cyfrowej waluty

Bitcoin jest cyfrową walutą, która pozwala na kupowanie produktów w Internecie. Nie jest ona w żaden sposób powiązana z żadną inną walutą. Cyfrowe pieniądze stają się coraz bardziej popularne – ale pociąga to za sobą większe prawdopodobieństwo ataku na transakcje Bitcoin.

Waluta papierowa jest w pewien sposób podobna do waluty Bitcoin. Ma ona organ regulacyjny – centralny bank, który decyduje ile waluty należy wydrukować. Waluta cyfrowa również ma twór, który decyduje o ilości udostępnionej waluty. Różnica jest taka, że taka kontrola Bitcoin-ów rozproszona jest na wielu uczestników stosujących tą walutę. Wszystko regulowane jest przez odpowiedni algorytm.

Jakie są tego korzyści ? Przede wszystkim nie ma opłat za transakcję oraz podatku. To, że waluta kontrolowana jest przez samych uczestników programu czyni ją bardziej stabilną od waluty papierowej. Waluta papierowa jest bowiem zależna od wielu nastrojów politycznych.

Naturalne jest to, że internauci woleliby używać cyfrowej waluty do przeprowadzenia transakcji online. Jednak całkowite zastąpienie waluty papierowej szybko nie nastąpi. Obecnie potrzebujemy narzędzi, które przekształcą jeden pieniądz w drugi. Jednym ze sposobów jest np. przesłanie Bitcoin-ów do PayPal, gdzie możemy je przekonwertować do normalnej waluty.

Jeżeli jesteście zdecydowani aby zacząć używać cyfrowej waluty, musicie sobie zdać sprawę z kilku niebezpieczeństw.

Pieniądze w postaci cyfrowej, podobnie jak te w postaci papierowej, muszą gdzieś być przechowywane. Portmonetka Bitcoin to rodzaj aplikacji – programu zainstalowanego na Twoim komputerze lub konta online, które jest dostępne z dowolnego miejsca na świecie. Istnieje również odmiana aplikacji na smartfony. Opisywany program śledzi Twoje wydatki oraz mówi Ci ile środków masz do wykorzystania. Jeżeli hakerowi uda się włamać na Twój komputer może on przelać Twoje bitcoin-y na swoje konto. Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że transakcje w tej walucie są całkowicie niewykrywalne i nieodwracalne. Podobny atak może zostać przeprowadzony jeżeli zgubisz lub ktoś ukradnie Twój telefon.

Sam algorytm wg. którego przebiegają transakcje bitcoin zawiera lukę. Wszystkie transakcje weryfikowane są przez podpis cyfrowy użytkownika. Gdy płacisz, pieniądze podpisywane są Twoim kluczem. Szczegóły na temat tej transakcji rozpowszechniane są w sieci P2P do pozostałych użytkowników, aby dowiedzieli się, że dane pieniądze zostały wydane i nie można ich ponownie użyć. Taki proces trwa jednak kilka minut. W tym czasie istnieje ryzyko, że pieniądze zostaną wydane po raz drugi. Jeżeli podczas drugiej transakcji pieniądze zostaną np. wypłacone w bankomacie to prawdopodobieństwo udanego ataku bardzo wzrasta. Takiego typu ataki powodują utratę zaufania użytkowników.  A to z kolei może przyczyniać się do wahań kursu. Poniżej podaje wykres zmienności kursu w przeciągu ostatnich miesięcy.

Jak widać nie ma systemu idealnego. Waluty cyfrowe wymagają dopracowania. Jednak przy zagwarantowaniu minimum bezpieczeństwa ich stosowanie jest bardzo wygodne.

 

 

Bezpieczeństwo Internet