Android od A do Z: F jak Factory Reset

Factory Reset systemu Android, czyli po prostu powrót do ustawień fabrycznych pozwala na wyczyszczenie urządzenia mobilnego / smartfonu z niepożądanych treści, ustawień itp. Z reguły wykonujemy taką operację w przypadku, gdy chcemy sprzedać telefon lub tablet albo gdy po prostu chcemy przeprogramować ROM.Polecenie Factory Reset w systemie Android kasuje w zasadzie wszystko co kiedykolwiek dodaliśmy do smartfonu. Rezultatem tej operacji będzie telefon z systemem jaki dostaliśmy od producenta. Mówiąc jaśniej, zostaną skasowane wszystkie aplikacje pobrane z Google Play. Ale uwaga – nie zostaną odinstalowane aktualizacje do systemu, które stworzył sam producent telefonu.

Szczegóły wykonywanej operacji są następujące:

– /system – nie jest czyszczony ponieważ jest tylko do odczytu

– /data – zawartość jest kasowana

– /cache – zawartość jest kasowana

– /sdcard – nie jest czyszczony (a więc wszystkie media – obrazki, filmy itp. zapisywane na karcie pamięci nie są kasowane)

Jak wykonać powrót do ustawień fabrycznych ? Z reguły opcja ta (w zależności od producenta telefonu )jest umieszczona w menu Ustawienia.Po wybraniu tej opcji, telefon ponownie się uruchomi korzystając z partycji odzyskiwania. Dane zostaną skasowane, a urządzenie poprosi Cię o ponowne skonfigurowanie systemu.

Przy wykonywaniu Factory Reset muszą uważać użytkownicy, którzy “zrootowali” telefon i wgrali zmodyfikowany ROM. Czasami udaje się bez problemu powrócić do ustawień fabrycznych ale często jest tak, że możemy zablokować smartfon. Dlatego przy wykonywaniu powyższej operacji należy poradzić się twórców danego oprogramowania.

 

 

Źródło: http://www.androidcentral.com

Aktualności Android Aplikacje Słownik Pojęć Systemy