Android – kurs programowania (1 – instalacja środowiska)

Zaczynamy kurs programowania na Android. Początkujący znajdą tutaj wszystkie niezbędne informacje na temat tworzenia aplikacji na smartfony, tablety i inne urządzenia mobilne z zainstalowanym systemem Android. Zaczynamy…Aby rozpocząć programowanie, należy przygotować odpowiednie środowisko. Jest ono dostępne dla systemów:

– Windows XP, Vista, Windows 7

– Mac OS

– Linux

Ja skupię się w artykule na instalacji dla systemu Linux (używam dystrybucji Ubuntu).

Na początku musimy zainstalować JDK6, czyli po prostu zestaw do kompilacji i uruchamiania programów Java. Musimy to zrobić ponieważ pisząc programy dla Android będziemy korzystać z bibliotek Java, a samo programowanie dla Android bardzo przypomina programowanie w tym języku.

W Ubuntu instalujemy pakiet JDK6 za pomocą komendy (z uprawnieniami root-a):

apt-get install sun-java6-jdk

Kolejnym krokiem jest instalacja środowiska programistycznego Eclipse (zalecane przez Google). Jest to platforma (framework) napisana w Javie i służy właśnie do tworzenia oprogramowania m.in. w tym języku. To w tym środowisku będziemy pisać pierwszy program.

Ze strony http://www.eclipse.org/downloads/ ściągamy najnowszą wersję Eclipse Classic (w chwili pisania artykułu była to wersja 3.7.2) . Ściągnięte archiwum rozpakowujemy np. do katalogu eclipse. Po tej czynności w tym katalogu powinien znaleźć się plik eclipse, dzięki któremu możemy uruchomić środowisko.

eclipse - środowisko dla Android

Ale to jeszcze nie koniec zabawy… Nikt nie powiedział, że będzie łatwo 🙂

Teraz przyszedł czas na instalację SDK, czyli zestaw narzędzi niezbędnych do tworzenia aplikacji korzystającej z biblioteki Android-a. Pobieramy ją ze strony:

http://developer.android.com/sdk/index.html

W chwili pisania artykułu była to wersja SDK_r18 .

Wypakowujemy archiwum tgz. Po rozpakowaniu, SDK znajduje się w katalogu android-sdk-linux .

Pozostał ostatni krok – instalacja i konfiguracja wtyczki dla Eclipse o nazwie ADT Plugin. To dzięki niej Eclipse będzie „rozumiał” napisane przez nas programy dla Android.

Uruchamiamy Eclipse i wybieramy Help > Install New Software > Add . Jako Name podajemy „ADT Plugin” i jako URL: https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ .

Naciskamy OK (w przypadku problemów z połączeniem zmieniamy „https” na „http”).

W okienku dialogowym Available Software zaznaczmy Developer Tools i klikamy Next , potem znowu Next i na końcu Finish . Teraz musimy uruchomić ponownie Eclipse.

Czas na konfigurację. Wybieramy w Eclipse: Windows > Preferences > Android i wskazujemy katalog do którego rozpakowaliśmy SDK (czyli android-sdk-linux) . Klikamy Apply i OK.

eclipse - android sdk linux

Uff.. i  to już koniec.  Zapraszam do komentowania. Już niedługo pokaże się kolejna część kursu w której stworzę prostą aplikację typu „Hello World” 🙂

 

Chcesz otrzymywać aktualizacje ? Zapisz się.

Aktualności Android Aplikacje Poradniki Programowanie