8 super aplikacji do nauki języków obcych

Jedną z pomocy jakie są powszechnie używane przez osoby uczące się współcześnie języków obcych są aplikacje mobilne. Różnorodność aplikacji na rynku zapewnia nieskrępowany wybór pośród aplikacjami na tablet, telefon jak również względem ich formy, zawartości, jakości materiału dydaktycznego. Co rusz pojawiają się nowe aplikacje, jeszcze lepsze, jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie, prostsze w obsłudze.

O aplikacjach przydatnych w nauce pisaliśmy już w tym artykule. Teraz czas na “apki” pomocne w nauce języka obcego!

Większość z nich posiada wbudowane moduły powtórek, jak również elementy motywacyjne jak opcja monitorowania postępów i porównywania się z innymi użytkownikami aplikacji. Zdecydowana większość dostępnych w sieci aplikacji przeznaczona jest do nauki angielskiego, jednakże wiele z nich jest aplikacjami wielojęzycznymi, rozbudowanymi platformami learningowymi do nauki online jak i offline. Szereg aplikacji współtworzy ich społeczność udostępniając materiały ćwiczeniowe, wzbogacając materiały źródłowe i prowadząc dyskusje na forach, dzieląc się swoimi wątpliwościami, opiniami i doświadczeniem. Co więcej mnóstwo aplikacji jest darmowa, do pobrania bezpłatnie. Tylko nieliczne pobierają od użytkowników abonament za dostęp do bazy wiedzy, ćwiczeń i multimediów. W gronie najlepszych aplikacji językowych warto wymienić Busuu, FluentU, Rosetta Stone jak również Duolingo, czy Babbel. Z aplikacji w języku polskim polecić warto Fiszki, oraz Kursy123.

8 super aplikacji do nauki języków obcych wg. Preply

  • Duolingo jest liderem wśród aplikacji wielojęzycznych. Użytkownicy tej aplikacji mogą ze sobą rywalizować, wzbogacać naukę o wzajemne konwersacje i ćwiczenia. Aplikacja pozwala na naukę gramatyki i słownictwa jednocześnie, odpowiednio dobrane ćwiczenia utrwalają wiedzę zdobytą w krótkich lekcjach tematycznych. Idealnie nadaje się dla osób rozpoczynających naukę języka od podstaw, jak i dla osób zaawansowanych stanowiąc uzupełnienie wiedzy. Formuła aplikacja bazuje na systemie kompetencji zdobywanych kolejno po sobie. Żadnej z nich nie można pominąć by przejść do kolejnej, co eliminuje braki w wiedzy. Kompetencje te są systematycznie rozszerzane w sposób usystematyzowany. Duolingo udostępnia również opcję oceniania innych użytkowników, ich postępów. Aplikacja jest odpłatna, jednakże chcąc spróbować czy jest dla nas odpowiednia można skorzystać z darmowych lekcji testowych.
  • Memrise jest aplikacją znaną głównie w USA, jednakże jest aplikacją wielojęzyczną tworzoną przez użytkowników z całego świata. Użytkownicy wymieniają się zadaniami i ćwiczeniami, ćwiczą ze sobą, jak i polecają sobie dodatkowe materiały. Zaletą kursów Memrise jest możliwość pobrania i pracy offline. Aplikacja bazuje na doskonaleniu słownictwa, które prezentowane jest w kontekście, wraz z obudową gramatyczną. Zestawy ćwiczeń do każdej lekcji umożliwiają utrwalenie wiadomości i dodają atrakcyjności nauce. Krótkie moduły są idealnym przerywnikiem w pracy, w czynnościach dnia codziennego.
  • FluentU to kolejna z aplikacji bardzo lubianych przez użytkowników. W przeciwieństwie do poprzednich to multimedialna aplikacja stawiająca na pliki audio i video. Dzięki rozbudowanej mediatece filmów, teledysków, fragmentów wywiadów, wiadomości doskonali rozumienie ze słuchu. Interaktywne słówka, treść wypowiedzi w mediach dostarcza znaczeń i informacji w danej tematyce. Odsłuchując poszczególne materiały można osłuchać się z tempem i akcentem, jak również przyswoić szereg słów o praktycznym zastosowaniu. To idealny zestaw ćwiczeń do rozumienia z kontekstu. Interaktywne tłumaczenia wzbogacono o zadania w formie również interaktywnej, graficznej. Mimo iż obsługa aplikacji i polecenia są w języku angielskim można sobie doskonale poradzić języka angielskiego nie znając w dobrym stopniu.
  • Rosetta stone jest aplikacją mobilną polecaną przez wielu nauczycieli językowych, wyróżnia się unikalną formą nauki w postaci drzewa kompetencji. Uchodzi za bardzo skuteczną i mimo że uczy wielu języków do obsługi wymaga znajomości angielskiego. Ucząc się z Rosetta Stone uczymy się od ogółu do szczegółu stopniowo poszerzając słownictwo o coraz węższe tematy i bardziej specjalistyczne słówka. Niczym rozeta rozszerza swój zakres harmonijnie rozwijając kompetencje językowe. Ćwiczenia jakie serwuje aplikacja najczęściej polegają na ułożeniu zdania z danym słowem, tym samym kształtując umiejętności w obszarze składni językowej. Część z zadań przypomina kalambury opierając się o obrazkowe instrukcje sytuacyjne.
  • Babbel to propozycja dla osób, które polubiły już Google+ pod kątem funkcjonalności i grafiki. Ta aplikacja edukacyjna wymaga „zdania egzaminu” kwalifikującego ucznia na dany poziom znajomości języka. Niestety jest odpłatna, jednak warto w nią zainwestować, głównie za sprawą szeregu zadań innych niż wszystkie. Znaleźć tu można zarówno zadania gramatyczne, fiszki, jak i materiały audio. Ciekawym dodatkiem są gry słowne, które pozwalają poznać idiomy, powiedzenia obcojęzyczne w przyjemny sposób.
  • Interesującą aplikacją mobilną do nauki języka jest Busuu. To platforma społecznościową samodoskonaląca się. Dzięki dołączeniu do Busuu możesz pobrać szereg testów, zadań i lekcji jak również nawiązać szereg kontaktów z osobami również uczącymi się jak ty sam. Zaletą Busuu jest obszerna mediateka, z której można korzystać doskonaląc rozumienie ze słuchu. Popularność Busuu wciąż wzrasta, obecnie z aplikacją tą można uczyć się już nie tylko angielskiego.

Pośród polskojęzycznych aplikacji do nauki języków warto zwrócić uwagę na Fiszki. To aplikacja służąca efektywnemu opanowaniu jak największej ilości słówek. Dodać należy, iż to nie tylko forma słownika online ale każde słówko proponowane uczniowi posiada omówienie względem użycia, kontekstu, formy gramatycznej. Wielu słówkom towarzyszą pliki audio, teksty źródłowe itp. Estetyczna szata graficzna to wartość dodana aplikacji. Wiedzę z Fiszki można poszerzać uzupełniając aplikacje o kolejne moduły tematyczne jak język biznesu, czy medyczny. Zaletą Fiszki jest również możliwość wyboru grup i podgrup słów z daną branżą, dziedziną związanych. Dodatkiem jest opcja tworzenia osobistych kompozycji słów, list i grup tematycznych. Ciekawostką jest także funkcja losowości słówek proponowanych użytkownikowi.

Kursy123 to jedna z wielu polskich aplikacji, do złudzenia przypominająca Duolingo z jedną zasadnicza różnicą – polskim językiem obsługi. Wielu osobom właśnie tego elementu brakuje w Duolingo, stąd powstała Kursy123. Aplikacja udostępnia kilkanaście języków na wielu stopniach trudności. Kursy przygotowane są z dbałością o wartość merytoryczną jak również sprawdzone metody nauki przy pomocy komputera. Duża ilość elementów interaktywnych podnosi ocenę użytkowników w rankingach aplikacji językowych. Poza standardowymi lekcjami aplikacja oferuje element rywalizacji poprzez odznaki, jak również quizy sprawdzające.

Podsumowując, wybór wśród aplikacji mobilnych jest bardzo duży. Decydując się na konkretną pozycję warto najpierw ją przetestować, bowiem pozytywna opinia użytkowników i polecenia znajomych to nie wszystko, gdyż aplikacja może nam nie przypaść do gustu. Warto pamiętać, że aby nauka przynosiła efekty należy wybrać taki sposób nauki, który jest dla nas najwygodniejszy, ale i najbardziej odpowiadający naszym potrzebom. Dobrze dobrana aplikacja winna sprzyjać czerpaniu przyjemności z okazji do nauki, a także zachęcać do poszerzania wiedzy i intensyfikowania ćwiczeń poprzez sięganie po aplikacje częściej niżeli tylko poprzez wywołanie lub z nudów. Często aplikacje różnią się od siebie zaledwie grafiką, i taka różnica wystarczy, by przysporzyć sobie zadowolonych odbiorców online.

Autor: Platforma od nauki języków Preply oferująca m.in. metodę tzw. angielski – skype czyli nauka języka poprzez komunikator skype.

Aktualności Aplikacje Poradniki