Pewnie wielu z nas boryka się z problemem rozliczania z Urzędem Skarbowym . Poniżej podaję przykład rozliczenia pracy zdalnej na rzecz zagranicznego pracodawcy (jeżeli jesteśmy osobą fizyczną i nie prowadzimy działalności gospodarczej).

Wykonując pracę w oparciu o umowę o dzieło na rzecz zagranicznego pracodawcy, na pewno nie dostaniemy do niego pit-a (np. pit-11) służącego do rocznego rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Jak w takim razie rozliczać się z US ?

Jeżeli co miesiąc dostajemy wynagrodzenie, musimy się z niego rozliczyć (wg. art. 44).  W tym celu, co miesiąc przelewamy składki (zaliczki na podatek dochodowy) na rachunek bankowy swojego urzędu – do 20-ego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Należy pamiętać aby w tytule takiego przelewu umieścić „PIT-5” aby Urząd Skarbowy mógł w prawidłowy sposób zaksięgować wpłatę. Jak dużo musimy wpłacić ? Stosujemy wzór (w przypadku umowy o dzieło) :

a) wyliczamy koszty uzyskania przychodu, wg. Art. 22, ust.9, pkt.4 (Ustawa o PIT):

„9. Koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:

z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 – w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód,

Art. 13, pkt. 8:
8)   przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:a)  osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
Czyli nasze koszty uzyskania przychodu to 20% wynagrodzenia. Koszty te odejmujemy od naszego wynagrodzenia i z reszty liczymy podatek. W roku 2012 wynosi on 18% tego co obliczyliśmy przed chwilą. Wyliczoną kwotę musimy zaokrąglić do pełnych złotych – w dół jeżeli końcówka jest mniejsza od 50 groszy lub w górę w innym przypadku. Tą kwotę musimy wpłacić na konto Urzędu Skarbowego.
Gdy przychodzi, koniec roku musimy rozliczyć się formularzem PIT-36, a nie jak do tej pory PIT-37 .
Łączymy w nim dochody z pracy (jeżeli taką wykonujemy – wiersz 1 części D1) z dochodami umowy o dzieło (wiersz 5). Należy pamiętać aby wypełnić część N pit-u 36 w której wykazujemy wpłacone zaliczki w ciągu roku.
Należy również pamiętać o załączeniu PIT/ZG gdzie musimy wykazać dochody z zagranicy (zgodnie z art. 27) – punkt C1, wiersz 3 .

<span class="dsq-postid" data-dsqidentifier="3005 http://www.web-news.pl/?p=3005">11 komentarzy

  1. PIT/ZG w tej sytuacji nie wypełniamy, dotyczy on tylko osób które zapłaciły podatek za granicą i chcą uniknąć podwójnego opodatkowania.
    Nasz dochód wpisujemy w części D1 w wierszu 5. Jest o tym mowa w art 44 ust 1a.

  2. Łukasz Wójcicki on

    W art. 44 ust 1a jest mowa tylko o odprowadzaniu składek:

    1a. Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

    1) ze stosunku pracy z zagranicy,

    2) z emerytur i rent z zagranicy,

    3) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1

    – są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

  3. Cześć, wykonywałem zlecenie dla pracodawcy z Belgii. Oczywiście nie mam PIT-11. Przelew otrzymałem wczoraj. Z tego co rozumiem, zapłacić mam za miesiąc, tak? Przelewy wykonywać mam na konto US, tylko z dopiskiem Pit-5? Na stronę urzędy w którym się rozliczam, są takie numery kont (opisy). Na który powinienem wpłacić zaliczki, aby pod koniec roku rozliczyć PIT-36?

    „* UWAGA!

    d. – rachunek bieżący urzędu skarbowego dla gromadzenia dochodów
    budżetowych z tytułu podatkowych i niepodatkowych należności budżetowych:

    CIT – podatek dochodowy od osób prawnych,
    VAT – podatek od towarów i usług, podatek akcyzowy i podatek od gier,
    PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych,
    d.j.b. – dochody państwowych jednostek budżetowych przekazywane do urzędów skarbowych,
    in. d. – pozostałe dochody z tytułu podatkowych i niepodatkowych należności budżetowych.
    Na rachunkach CIT, VAT, PIT, i in. d. gromadzi się wpływy z tytułu
    należności głównej i odsetek za zwłokę od należności głównej

    j.b. – rachunek bieżący urzędu skarbowego jako państwowej jednostki
    budżetowej:

    wyd. – wydatki budżetowe państwowej jednostki budżetowej
    doch. – dochody budżetowe państwowej jednostki budżetowej”

  4. Łukasz Wójcicki on

    Tak, musisz zapłacić za miesiąc w którym otrzymałeś wypłatę do 20-ego następnego miesiąca. Przy przelewie do US musi być dopisek PIT-5 . Przelew na rachunek PIT.
    Jeżeli US będzie miał kłopoty z zaksięgowaniem, to i tak się do Ciebie odezwie 🙂

  5. Dzięki wielkie za pomoc, mam jeszcze jedno pytanie. Umowa zawarta była w walucie Euro, a rozliczam się w PLN. Czy więc może być to jakiś problem. 20% i późniejsze 18% odliczam od sumy w PLN ktorą przeliczył bank. I drugie pytanie, czy rozliczał się pan tak kiedyś? Słyszałem już o różnych sposobach takich rozliczeń.

    Pozdrawiam i dzięki serdeczne za odpowiedź.

  6. Łukasz Wójcicki on

    Nie ma problemów, tak ma po prostu być.Z tego co się kiedyś dowiadywałem ważne jest ile jest w PLN po przewalutowaniu przez bank. Rozliczałem się w taki sposób i nadal się rozliczam.

  7. Witam,

    Jeżeli chodzi o PIT/ZG – Należy wypełnić C1, wiersz 3, d16. Co jeżeli zleceniodawca nie rozliczył się z US? A ja nie wiem jaki powinien zostać zapłacony? I czy konieczne jest załączenie PIT/ZG?

  8. Łukasz Wójcicki on

    W PIT/ZG wypełniamy pole C1, wiersz 3 ale D15 bo przecież podatek płacimy w Polsce a nie za granicą. I jest to wartość równa : przychód z zagranicy minus koszty uzyskania dochodów z pracy z zagranicy. Jeżeli nie ma innych działalności to ta wartość jest równa wartości z PIT-36 D.1 – pole 64.
    To raczej problem zleceniodawcy że się nie rozliczył. Rozlicz się z tego co od niego otrzymałeś. Mój US wymaga PIT/ZG – może Twój US wcale tego nie wymaga ?
    Nic nie szkodzi że to jednorazowe zlecenie – trzeba i tak się rozliczyć z tego jednego miesiąca.

  9. Od 5 lat PIT Z/G nie wypelniam i do tej pory, odpukac, problemu nie bylo. Najwazniejszy jest 36 wraz z zaliczkami

Leave A Reply

Exit mobile version