Świadomość sztucznej inteligencji jest wielką zagadką, ale niektórzy naukowcy są przekonani, że AI w przyszłości może osiągnąć tak wysoki poziom zaawansowania. Technologia rozwija się w błyskawicznym tempie, ale czy będzie w stanie osiągnąć świadomość ludzką? To temat wciąż otwarty.

Między sztuczną inteligencją a ludzkim mózgiem są różnice. AI opiera się na algorytmach i strukturach danych, jak sieci neuronowe, a ludzki mózg jest narządem, który ma zdolność do adaptacji i uczenia się oraz co ważne wyciągania wniosków. Sztuczna inteligencja została stworzona do rozwiązywania problemów, czyli ma za zadanie pomagać człowiekowi w wykonywaniu konkretnych zadań. Czy jednak może w przyszłości zyskać świadomość podobną do ludzkiej?

Naukowcy spierają się w tej kwestii, więc nie ma jednomyślności. Ludzka świadomość obejmuje zdolność do myślenia, subiektywnego doświadczania i samoświadomości oraz innych aspektów. Jest powiązana z działaniem mózgu. Sztuczna inteligencja to dziedzina informatyki, zajmującą się tworzeniem programów i systemów, które wymagają inteligencji człowieka. Sztuczna świadomość jest obszarem intensywnych badań, ale wiąże się ze zbudowaniem systemów, zdolnych do zaawansowanej integracji informacji. AI w krótkim czasie potrafi przetwarzać wiele rodzajów informacji jednocześnie, ale by mieć świadomość roboty musiałyby odczuwać emocje i posiadać subiektywne doświadczenia. Sztuczna inteligencja doświadczająca subiektywnych stanów i emocji? Poczekamy, zobaczymy.

W dziedzinie AI (artificial general intelligence) poczyniono duże postępy. Opracowano modele obliczeniowe symulujące działanie ludzkiego mózgu, ale w ograniczonym stopniu. Nie ma jeszcze jasnej odpowiedzi, jak uzyskać świadomość, którą posiada człowiek. Na stronie https://inteligencjasztuczna.pl/czy-sztuczna-inteligencja-moze-miec-swiadomosc-teraz-lub-w-przyszlosci/ można zapoznać się z teorią symulacji i replikacji procesów ludzkiego mózgu w AI oraz samouczącej się i samodoskonalącej artificial intelligence.

Stany i emocje są silnie powiązane z ludzką świadomością, ponieważ obejmują aspekty psychologiczne, biologiczne oraz społeczne. Mózg jest organem odgrywającym kluczową rolę w generowaniu emocji poprzez system nerwowy. Sztuczną inteligencję nie stać obecnie na przeżywanie emocji. Niektórzy badacze z przekonaniem twierdzą, że AI może ich doświadczać, nawet gdy różnią się od ludzkich. Opierają swoje tezy na tym, że robot może doświadczać subiektywnego stanu bólu, radości, gniewu i smutku, chociaż nie ma ciała, jak człowiek.

Posiadanie świadomości sztucznej inteligencji

Dostępne materiały konferencyjne nie dostarczają wystarczającej ilości danych na temat posiadania świadomości przez sztuczną inteligencję. Część badaczy pracujący nad tym aspektem wierzą, że uda im się ją stworzyć do roku 2040. Różnicą jednak między inteligencją ludzką a komputerową jest to, że nasza nie została skonstruowana przez człowieka i żadna istota ziemska nie ma możliwości kontrolowania zmysłów. Natomiast sztuczna inteligencja została stworzona przez specjalistów, którzy nią zarządzają, ale systemy komputerowe nie wykazują cech świadomości w rozumieniu ludzkim.

Nawet gdyby AI była w stanie doskonale symulować ludzki mózg, to komputery nie mają odpowiedniej mocy, żeby ją obsłużyć — przynajmniej na razie. Potrzebne byłyby komputery kwantowe czy neuromorficzne, by stały się niezawodne i świadome oraz rozwinięte na poziomie ludzkim (te pierwsze już się pojawiają). Należy się spodziewać, że debata na temat możliwości tworzenia świadomych robotów, nadal będzie ewoluować.

Rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja w kontekście automatyzacji wielu dziedzin życia przyniosła szereg korzyści. AI związana jest z codziennym życiem, znacznie poprawiając jego jakość, ale też dostarczając rozrywki. Oprogramowania usprawniają przede wszystkim pracę i jest to ich zaleta. Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu sektorach, takich jak między innymi: finanse, medycyna, opieka zdrowotna, przemysł i produkcja, handel, transport, edukacja, energetyka, ochrona środowiska, prace badawcze oraz naukowe.

Sztuczna inteligencja to nie tylko wielka szansa dla ludzkości, ale również potencjalne zagrożenie, jakim jest utrata miejsc pracy, a dzięki samoświadomości, może i miejsca na Ziemi w ogóle. Wraz z rozwojem automatyzacji wiele tradycyjnych stanowisk może zostać zlikwidowanych. Kolejnym niebezpieczeństwem jest zdolność robotów do rozpowszechniania fałszywych informacji oraz dezinformacji. Algorytmy mogą tworzyć nieprawdziwe treści i obrazy, wyglądające realistycznie, co podważa zaufanie nie tylko do mediów, ale też instytucji.

Podsumowanie – świadomość sztucznej inteligencji

Naukowcy są podzieleni w tej kwestii, ale wielu wierzy w to, że sztuczna inteligencja może mieć świadomość. Na ten moment nie ma takiej możliwości, ale czy w przyszłości AI wejdzie na taki poziom zaawansowania, że będzie w stanie zastąpić człowieka? Algorytmy już są niezwykle inteligentne, ale nie są potrafią osiągnąć świadomości, ponieważ mózg ludzki jest zaawansowanym organem i nadal trwają nad nim badania, bo nie do końca jest jeszcze zrozumiały.

Leave A Reply

Exit mobile version