Usprawnienie procesów produkcyjnych ma znaczenie w każdym obszarze. To niezwykle ważne, aby nadążyć za zmieniającymi się wymaganiami technologicznymi. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi system CAM. Co to takiego? Jakie ma zastosowanie? Gdzie jest szczególnie przydatny?

CAM – co to takiego? Jakie procesy wspomaga ten system?

CAM to skrót od Computer Aided Manufacturing, co przetłumaczymy po polsku jako Komputerowe Wspomaganie Wytwarzania. Głównym zadaniem tego systemu komputerowego jest integrowanie dwóch niezwykle ważnych faz – projektowania oraz wytwarzania. Nowoczesne systemy zintegrowanego wspomagania wytwarzania, posiadają wszystkie komputerowo wspomagane działania dotyczące wytwarzania. Wszystkie, czyli obejmują procesy konstruowania, produkcji i kontroli jakości. Żaden etap nie zostaje tu pominięty. To, co szczególnie wyróżnia programowanie CAM, to możliwość przetwarzania obiektów, które zostały stworzone w wyniku modelowania komputerowego w technologii 2D i 3D na instrukcje maszynowe. To sprawia, że system CAM znacząco ułatwia i przyspiesza projektowanie różnych procesów technologicznych. Nie ma więc przypadku w tym, że jest nieocenioną pomocą dla inżynierów mechaników.

Najczęściej program CAM wykorzystuje się do generowania i tworzenia programów na maszyny CNC, szczególnie że używane maszyny są coraz bardziej skomplikowane. Dawniej, jak ich działanie było proste, tego rodzaju programy można było pisać ręcznie, lecz z czasem to się zmieniło. Dzisiaj są bardzo nowoczesne, co niejako wymusza stosowanie innowacyjnych rozwiązań, w czym wymiernie pomaga system CAM.

CAM to nie CAD – czym się różni?

Chociaż budowa programu CAM przypomina CAD to jednak różni się pod względem kluczowego parametru – nie zawiera rozbudowanego modułu modelowania, lecz moduł procesów. Nie musimy też zajmować się modelowaniem w programie CAM, bo wystarczy zaimportować model obrabianych detali z systemu CAD i w ten sposób zająć się dalszą komputerową obróbką. Mimo że oczywiście można tak zrobić, to w praktyce wcale takie łatwe nie jest, ponieważ nim zostanie stworzony program na maszynę CNC, istnieje konieczność, by powstała baza programu z szeregiem najważniejszych informacji zarówno o maszynie, narzędziach, jak i parametrach pracy. Tym bardziej że system CAM został wyposażony w specjalny stymulator, pozwalający na podglądniecie całego procesu obróbki na ekranie monitora. Dzięki temu też można sprawdzić, czy nie pojawią się tu żadne problemy, jak kolizje narzędzia z obrabianym metalem.

Połączenie CAD/CAM. Jakie rezultaty przynosi?

Połączenie systemów CAD (Computer-Aided Design) i CAM (Computer-Aided Manufacturing) jest bardzo ważne w dzisiejszej produkcji przemysłowej. CAD to system, który umożliwia projektowanie trójwymiarowych modeli części i zespołów, a CAM to system, który umożliwia generowanie programów obróbczych dla obrabiarek CNC. Połączenie tych dwóch systemów pozwala na znaczne usprawnienie procesu produkcyjnego, zwiększenie efektywności oraz zmniejszenie kosztów. Oto kilka przykładów rezultatów, jakie może przynieść połączenie CAD/CAM:

  • Szybsze projektowanie i obróbka: Połączenie CAD/CAM umożliwia bezpośrednie przekazywanie modelu 3D z systemu CAD do systemu CAM, co pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne generowanie programów obróbczych.
  • Poprawa dokładności i powtarzalności: Dzięki zintegrowanym systemom CAD/CAM, możliwe jest uzyskanie większej dokładności i powtarzalności w procesie produkcyjnym. Oprogramowanie CAM może dokładnie odtworzyć projekty z systemu CAD, co pozwala na uniknięcie błędów w procesie produkcji.
  • Zmniejszenie kosztów produkcji: Integracja systemów CAD/CAM pozwala na zwiększenie efektywności procesu produkcyjnego oraz na redukcję kosztów, ponieważ pozwala na minimalizowanie ilości odpadów i błędów produkcyjnych.
  • Możliwość symulacji procesu obróbki: Oprogramowanie CAM pozwala na symulowanie procesu obróbki wirtualnie, zanim zostanie uruchomiona maszyna. Dzięki temu można wykryć i poprawić błędy w procesie obróbki, zanim zostaną wykonane na rzeczywistej maszynie.
  • Łatwiejsze zarządzanie projektem: Integracja systemów CAD/CAM umożliwia lepsze zarządzanie projektem, ponieważ pozwala na łatwe zarządzanie danymi projektowymi oraz ich integrację z innymi systemami w przedsiębiorstwie.

Podsumowując, komputerowe wspomaganie projektowania (CAD) i wytwarzania (CAM) ma niebagatelne znaczenie dla różnych obszarów: produkcyjnego, konstrukcyjnego oraz technologicznego. Bez ich wsparcia ciężko myśleć o efektywnym projektowaniu i produkowaniu. Pomimo że można sterować maszynami bezpośrednio z pulpitu, to nie przynosi to oczekiwanych rezultatów, zarówno pod względem słabej wydajności, jak i powolnego tempa. W ten sposób też łatwo popełnić różne błędy. A tym bardziej że wykonanie niektórych zadań (na przykład programowanie skomplikowanych elementów) jest praktycznie niemożliwe  dla udanej realizacji. To dlatego tak ważne jest, by stosować system Komputerowego Wspomagania Wytwarzania (CAM), żeby ułatwić i usprawnić sobie prace, sprawiając, że zadania będą wykonywane prawidłowo i bez żadnych błędów. Ma to szczególnie zastosowanie w przypadku sterowania maszyn CNC, bo dzięki CAM skrócimy czas programowania, minimalizujemy ryzyko wystąpienia kolizji, a przy tym obniżymy koszty, zwiększając jednocześnie wydajność pracy.

Leave A Reply

Exit mobile version