Komputer tańszy od lego – jakie skutki ?

Dożyliśmy czasów, kiedy komputery są tańsze od klocków lego. Mini komputery typu Arduino czy Raspberry Pi dają dużo większe możliwości do tworzenia od tradycyjnych klocków. Czy będziemy mieli nowe pokolenie małych geniuszy ?

Obecnie komputer Raspberry Pi kosztuje ok. 25$. Co za tą cenę dostajemy ? Procesor o mocy 700 MHz oraz 256MB RAM-u. W 2001 roku Power Mac G4 Cube z 450 MHz na pokładzie kosztował aż 1800 $. Spadek ceny jest niesamowity. Dla porównania, klocki LEGO X-Wing to koszt ok. 60 $. Czyli za 25$ dostajemy gotowy moduł, który może posłużyć jako serce dla gotowego projektu.

W ostatnim miesiącu na festiwalu konstruktorów Maker Faire zorganizowano konkurs dla dzieci. Miały one za zadania zbudować konstrukcje RC na podstawie kitu Arduino. Taki pomysł miał za zadanie zainteresować również ich rodziców, by Ci mogli kupić swoim pociechom dany moduł. To dobry krok w kierunku popularyzowania takiej formy zabawy.

Jaka jest różnica pomiędzy Arduino a Raspberry Pi ? Arduino to moduł elektroniczny, który stanowi część większego projektu. Zintegrowane jest z nim jedynie proste środowisko programistyczne. Natomiast Raspberry Pi to gotowy komputer z Linux-em na pokładzie. W momencie jego powstania sprzedano jego ogromną ilość. Obecnie na tym komputerze opartych jest mnóstwo projektów, m.in:

Wszystko wskazuje na to, że otwiera się przed nami nowa era – taka w której każdy z nas może zbudować swojego robota.

 

Aktualności Elektronika embedded Hardware